Защо е важно да попълним опцията за кариерна пауза в LinkedIn?
Последна промяна 24.08.2023
Новата опция за отбелязване на кариерна пауза в LinkedIn зарадва част от жените, които вече са родители, а други признаха, че не са сигурни дали това ще сработи в тяхна полза.
Основното им опасение е, че работодателите ще виждат по-лесно “дупките” в автобиографиите и изобщо няма да ги канят на интервю.
Попитах майките, които следват блога във фейсбук и инстаграм какво мислят по темата и най-масовият отговор може да се обобщи така:
“Още един тул за HR да те проучат и да не те вземат, защото примерно имаш 2-3 деца и много ще отсъстваш, ако са болни.”
Така ли е наистина?
Реших да разговарям и експертите – хората, които всекидневно търсят най-добрите кандидати, помагат с експертиза за професионалното представяне в LinkedIn и консултират дамите, които планират кариерна промяна.
“Въвеждането на опция за кариерна пауза е изключително полезно и силно препоръчвам на кандидатите да се възползват от нея.”,
коментира Георги К. Първанов, HR експерт и управител на CTeam – компания за управление и развитие на човешките ресурси.
Според него, времената, когато смяната на работа, поемането на няколко проекта и кариерните паузи се тълкуваха негативно от някои специалисти по подбор и работодатели, вече са минало.
Диляна Денева, партньор в агенцията за LinkedIn маркетинг BookMark, също вижда основно позитиви.
“Бих препоръчала на LinkedIn потребителите да се възползват от новата функционалност и да попълват максимално ясно и подробно описанието на заниманието си.
Вече имате възможност да покажете, че традиционната професионална заетост не е единственият начин да ставате по-добри в това, което правите. Бъдете смели и не се страхувайте да експериментирате”, казва тя.
Лили Георгиева също хареса новата възможност, която дават от най-голямата професионална социална мрежа.
“За мен като настоящ кариерен консултант и бивш HR в международни компании би било много ценно да видя реалния кариерен път на всеки кандидат, както и мястото на работата в неговия живот” и добавя:
“Колкото повече хора показват кариерната пауза като нещо нормално в сиви-то си, толкова повече работодатели също ще приемат всичко това естествено.”
Още конкретни съвети как да използваме тази най-нова опция в LinkedIn ще откриете в трите интервюта, специално за dzhandeva.com.
- Кога в процеса на кандидатстване е най-удачно да попитаме за фирмената политика към родителите? Отговаря Георги К. Първанов.
- Къде точно в LinkedIn профила ни се намира опцията Career Breaks и как правилно да я попълним? Подробни разяснения от Диляна Денева.
- Каква е най-голямата полза от една честно попълнена автобиография и как родителите могат да използват това като плюс? Съвети от Лили Георгиева.
Петър Джугански: Кариерата на жените по-често страда от наложени стигми
Георги К. Първанов: Няма по-мотивиран кандидат за работа от дама, която се връща от майчинство
Г-н Първанов, трябва ли според Вас да се попълва секцията за кариерна пауза в LinkedIn и какви ползи може да даде това на кандидатстващия?
Въвеждането на опция за кариерна пауза е изключително полезно и силно препоръчвам на кандидатите да се възползват от нея. Това ще спести време и на recruiter, и на кандидата, и ще го покаже в още по-положителна светлина.
Времената, когато смяната на работа, поемането на няколко проекта и кариерните паузи бяха голям минус, отминаха безвъзвратно на пазара на труда.
Как бихте коментирали най-разпространеното опасение сред жените, че професионалистите по подбор още по-лесно ще виждат кои са майките с малки деца и ще се въздържат да ги канят на интервю?
Моят опит показва че няма по-мотивиран кандидат за работа от дама, която се връща от майчинство.
Не смятам че кандидатите ще бъдат дискриминирани официално или неофициално,
защото имат малки деца, и съответно има по-голям шанс да отсъстват от работа.
Какво бихте посъветвали дамите, които имат кариерна пауза заради отглеждане на дете? Кога по време на подбора е най-подходящо да отворят темата и да попитат за фирмената политика към родителите?
Препоръчвам кандидатите за работа да разпитат за фирмената политика по отношение на родителство, гледане на деца, хибридна работа и т. н. на края на първото, или на второто интервю, когато се повдигне въпросът за заплащане и придобивки.
Също така препоръчвам, да си носите тефтер за записки и да си подготвите въпросите предварително.
Бихте ли споделили малко опит от вашата ежедневна практика в Cteam – какви придобивки за родители и гъвкави решения предлагат в момента компаниите?
Моят опит показва, че компаниите са все по-позитивно настроени и все по-гъвкави към служители с деца.
Освен хибридна форма на заетост и/ или гъвкаво работно време, нерядко фирмите разполагат с фирмени детски градини, еднократен бонус при раждане на дете и други.
Кои са любимите социални придобивки на майките
Диляна Денева: Препоръчвам на всички да попълват опцията Career Breaks в LinkedIn
През март LinkedIn представи нова функционалност за личните профили – Career Breaks.
Тя позволява на потребителите да отбележат “дупки” в своя кариерен път – времето, в което не са били заети с работа в традиционния смисъл на думата.
Новата опция позволява на LinkedIn потребителите да опишат с какво са се занимавали в съответния времеви интервал – например доброволческа работа, отпуска по майчинство, грижа за семейството и т.н.
Идеята е подобни периоди да не бъдат повод за стигматизиране и на тях да не се гледа като на минус за професионалния ни път.
Тъкмо обратното – чрез възможността да дадем детайли за заниманията ни във времето, в което не сме били наети от работодател, вече можем да наблегнем на това, че и тогава сме придобили ценни умения и опит. Това е полезно и за работодатели, които търсят точно такива кандидати.
Опцията Career Breaks се намира в Experience секцията, където добавяме и останалия ни професионален опит.
Можете да дадете хронология на съответния период, да добавите организация, включително отбелязвайки нейната LinkedIn страница – например, ако сте били доброволец.
Най-голямо внимание обаче, следва да обърнем на описанието на дейността ни.
Тук от особено значение е да дадем максимално полезна информация, която е ясно систематизирана и лесна за четене.
Не забравяйте, че текстът трябва да бъде разделен на параграфи, можете да използвате дори емотикони, за да го оформите визуално.
Най-важни тук, както и в останалите секции на профила ви, остават ключовите думи, свързани с вашите умения и придобит опит. Именно те ще ви помогнат да влезете в полезрението на потенциален бъдещ работодател или партньор.
Преди година LinkedIn въведе и нови наименования на работни позиции – Mom, Dad, Stay-at-Home Mom, Stay-at-Home Dad, Stay-at-Home Parent – отново признавайки огромната важност на периода на родителство, в което прекъсваме работа, но продължаваме да се развиваме.
Нуждата от тази стъпка стана още по-видима с настъпването на пандемията и ситуацията, в която се оказаха милиони родители по света.
Бих препоръчала на LinkedIn потребителите да се възползват от новата функционалност и да попълват максимално ясно и подробно описанието на заниманието си.
Вече имате възможност да покажете, че традиционната професионална заетост не е единственият начин да ставате по-добри в това, което правите.
Бъдете смели и не се страхувайте да експериментирате – така може да впечатлите своя бъдещ работодател. Всичко е във вашите ръце!
Бърз наръчник за търсене на работа
Лили Георгиева: Насърчавам жените да не крият кариерните паузи, когато си търсят работа
Лили, как ще коментираш новата опция в LinkedIn за отбелязване на кариерна пауза?
Крайно време беше.
Нашият живот не се изчерпва с поредица от позиции без ден прекъсване и е нормално да правим кариерна пауза по една или друга причина. Майчинство, семеен казус, изискващ вниманието ни, сериозно обучение или просто едно “стоп”, защото … съм изчерпана и искам да си изясня моите посока и път.
За мен като настоящ кариерен консултант и бивш HR в международни компании би било много ценно да видя реалния кариерен път на всеки кандидат, както и мястото на работата в неговия живот.
Не, не е нужно да е на първо, отвъд всички останали роли, за да е ангажиран с работата си, да е адекватен и продуктивен. А ако си е дал пауза, за да реши какво иска, изборът му ще е много по-осъзнат, и това ще си личи.
Много по-отговорно решение е от това да седи на 30% в нещо, което нито му носи смисъл, нито дава на работодателя резултата, който търси.
Би ли насърчила жените да използват тази нова възможност и защо?
Разбира се. Насърчавала съм ги и без тази опция да влезе официално във формата на Линкдин.
Работодателите, които гледат на хората като на цялостни личности и, които търсят осъзнат избор, ще приемат това за нормално.
И не, това не са еднорози – била съм от страната на такъв работодател, виждала съм такива. А останалите, които биха ни сегрегирали заради пауза в кариерата, защото е недопустимо, несериозно или “губим квалификация” – аз не бих искала да работя за тях. А вие?
Не бих искала и аз, но нека сме честни докрай – това явление го има и за много майки е сериозен фактор и притеснение.
Естествено, има ситуации, които са форсмажорни, в които нямаме много избор и е нужно да започнем работа скоро, особено в по-малки населени места –
тогава може паузата да не е толкова видима, а да преценим по време на разговора дали и как да я опишем.
От моя опит – това наистина са изключения, а не правилото – просто хората, особено женската половина, имат прекалено много страхове, ограничаващи убеждения и не смеят да споделят, дори и когато последствията не биха били така фатални.
А как би отговорила на страховете им, че попълването на кариерната пауза разкрива твърде лична информация (като тази – колко време са били извън пазара на труда) и това може да им попречи да бъдат поканени на интервю?
Така е, може да попречи.
И е прекрасна цедка, когато избираме работодател, с който да имаме припокриване или поне приближаване на ниво ценности, когато търсим здравословна страна, когато искаме работодател, който не само говори за wellbeing-a на служителите си, а наистина се грижи за него.
Разковничето е да вярваме, че има такива компании и да държим позицията възрастен – възрастен, а не дете – родител/учител.
Всъщност, колкото повече хора показват кариерната пауза като нещо естествено в сиви-то си, толкова повече работодатели ще ги приемат нормално. Ако искат стойностни служители, разбира се.
Точно както едно време, когато не беше нормално бащата да присъства на раждането на детето, а сега, не само в София, е възможно, но и ще става все по-възможно.
Или както това, че да имаме малки деца и да работим е нормално, и тогава дори сме по-продуктивни, организирани, лоялни. Има проучвания по темата, аз като бивш HR съм го виждала.
Средата се променя, защото вътрешната реалност се променя и става все по-нормално кариерата да е съществена част от нашия живот, в унисон, а не за сметка на другите ни роли.
В “Деца и кариера” разговарям с майки, които започват първата си работа след майчинството, успели жени със собствен бизнес, специалисти по човешки ресурси, кариерни консултанти.
Всички те са тук, за да ви подкрепят и вдъхновят по вашия път към любимата работа.
Нека заедно изтрием “или” – деца и кариера могат да вървят ръка за ръка.
Благодаря за доверието!
Виж още:
Михаела Георгиева: Работа се намира с търпение и постоянство
Елица Костова: Как да изстреляш кариерата си на ново ниво през лятото?
Стаж по дигитален маркетинг в агенция Xplora
Силвина от “Супер продуктивност”: Уча хората да работят умно
Провалите не са страшни, те ни водят напред
Намери ме в социалните мрежи:
Блогът на Джандева във Фейсбук
Кариерно развитие & малък бизнес – група във Фейсбук
Александра Джандева
Аз съм Александра Джандева – журналист, комуникационен специалист и майка на три деца.
Помагам на предприемачите да покажат своята експертиза и да стигнат до точната публика в медиите и социалните мрежи.
Подкрепям жените, които са на кариерен кръстопът, обмислят преквалификация, търсят идеи за развитие на бизнес или вече имат такъв.