Как минава работното ми време

Последна промяна 12.01.2025

Александра Джандева, журналист и комуникационен специалист.

Тук споделям как минава работното ми време като журналист и комуникационен специалист на свободна практика. 

Разказвам за успешно отметнатите задачи и за тези, с които не съм се справила, разкривам какво ново тествам и кои инструменти използвам. Препоръчвам и интересни статии, видеа и подкасти, които са ми направили впечатление през седмицата. 

Тук е мястото, където издавам в аванс какво предстои в блога, бюлетина и кариерната група. 

Добре дошли 🙂

Ако имате въпроси, винаги можете да се свържете с мен през секцията с контакти.

Декември 2024

Как мина работната ми седмица - 23 - 29.12.2024

С какво успях тази седмица 

Седмицата официално не е работна, трите ми деца са във ваканция и всички сме си у дома. Въпреки това, аз имах да довършвам някои дребни задачи: 

Работих по-малко от час по бюлетина, за който се грижа, подготвих го и го заложих за публикуване след няколко дни. Моят личен бюлетин тази седмица е в почивка. 

Официално преместих цялата служебна комуникация по работните проекти в няколко инструмента на Google. В момента използвам активно поща в gmail, Google Keep и Google Chat. Много ми помага и клавиатурата на Google, защото може директно да дешифрира звук. Това ми спестява много време в писане. 

Работата ми изисква комуникация в реално време, често връщам бележки, давам идеи и обратна връзка по текущи задачи. Когато нямаме планирана работна среща или нямам възможност да пиша подробен имейл изпращам звуково съобщение. 

Доста време използвах социалните мрежи, но там комуникацията ми изглеждаше много разпиляна. 

Наскоро открих, че в Google Chat имат нова страхотна опция – в рамките на няколко секунди след изпращането на звуково съобщение, то се дешифрира автоматично. Супер удобно е. 

Другата опция, която много ми харесва е tasks, отново в Google Chat. Там изнасям дребни, ежедневни задачи за отмятане по общите проекти. Инсталирах си го и като отделно приложение в телефона – Google Tasks. 

Радвам се, защото доста време ми отне, докато намеря най-подходящите инструменти за мен (всички те са безплатни, поне засега). 

✅ Въпреки, че времето ми тази седмица отива в повече домашни задачи и покрай децата, гледам да отделям поне час късно вечер за четене по моите теми и да наваксам с новините за SEO, имейл маркетинг и социални мрежи.

С какво не се справих 

📌 Не успях да се успокоя и да изляза от работен режим. Не върша нищо съществено, но умът ми преговаря колко много неща искам да отметна и това ме държи нащрек. 

📌 Не успях да довърша качването на адвент календара с интервюта от моя блог. Не планирах правилно задачата и я усложних излишно още в самото начало. Идеята ми беше от 1 до 24 декември в социалните мрежи да качвам по едно интервю, което съм правила с майки и жени предприемачи. 

Освен да напиша кратък текст и да направя бърз дизайн в Canva, аз добавих и още нещо, което в този момент ми се стори супер важно – бърза SEO оптимизация на статията. Е, не ми се получи.

Част от интервютата бяха супер като съдържание и можеха да се пресподелят в социалните мрежи, но имаха доста неща за оправяне вътре – неправилни H заглавия, големи като размер снимки, липсващо маркиране с SEOPress  и подобни. “Бърз” преглед на интервю, означава близо 1 час работа. 

В крайна сметка спрях качването на интервюта, защото видях, че няма да мина през целия процес толкова бързо, колкото ми се искаше. 

Признах си, че актуализирането на текстовете ми е по-важно и искам да си го довърша на спокойствие – реално това е процес, който не съм прекъсвала, просто върша с различна интензивност. 

Какво ново обмислях

💡 Вместо да ги увеличавам, този път опитах да намаля професионалните си цели за догодина. 

Определих, че през януари ще работя повече с настоящите си клиенти, а единственото, което ще правя за моя бранд ще бъде списването на бюлетина и поддържането на кариерната група. В социалните мрежи ще присъствам минимално. Надявам се това да ми спести време, за да работя по-фокусирано над мои лични проекти.  

💡 Започнах да преработвам портфолиото си с услуги за дигитален PR.

В момента предлагам само индивидуални консултации и обучения, които създавам конкретно за нуждите на хората, с които работя. През новата година ще се опитам да усъвършенствам процеса и да разказвам повече за работата си. 

Какво ме впечатли тази седмица 

Тази статия на Джъстин Уелш – Скритата истина за историите на успеха

Допадна ми силно този текст, защото проблемът е универсален. Много често взимаме пример от хора, за които не знаем в какъв контекст са постигнали успехите си. 

Неудобният момент идва, когато детайлите са удобно премълчани, а публиката вижда само лъскавата опаковка за пред медиите и социалните мрежи. 

Ето защо винаги си струва да избираме с щипка критичност хората, от които се вдъхновяваме и черпим задочно мъдрост. Джъстин Уелш го е обобщил чудесно, препоръчвам. 


Януари 

Как мина първата ми работна седмица от новата година

С какво успях 

Тествам нова система за означаване на седмичните задачи – избрах си 4 цвята, всеки отговаря на прогнозно време за изпълнение. Имам задачи за 5, 15, 30 минути и 1 час. 

Надявам се, че това ще ми помогне да използвам времето си по-гъвкаво – все още имам дни, в които не работя пълноценно, защото ме прекъсват или просто имам малко време за фокусирана работа. 

Когато седна пред компютъра предпочитам да се мобилизирам и да отметна задача за 5 минути, отколкото да гледам в екрана и да се чудя какво да направя по-напред от дългия списък с важни, неважни и всякакви други.  

Качих още едно представяне в каталога с експерти и предприемачи – на Гинка Георгиева. Така в каталога вече има над 40 блиц интервюта. 

С какво не се справих

📌 Направих си списък със задачи по блога и бюлетина, но не успях да мина през всички и ги прехвърлих за по-нататък. Хубавото е, че не са спешни. 

Какво ново обмислях

💡 Тази седмица прекарах повече време в четене на бюлетини. Исках да си сверя часовника за предизвикателствата, които ни чакат през 2025 в маркетинга и най-вече в моите сфери – дигитален ПР, SEO, социални мрежи и имейл маркетинг. 

Какво ме впечатли тази седмица

Това интервю на Тим Ферис с д-р Беки Кенеди, клиничен психолог и майка на три деца, е страхотно. 

За Беки Кенеди чух за първи път от Елена Петрова – автор на блога “За майките и хората” и на две книги – „Очакваме близнаци“ и “Съзнателно родителство”

Преди време Ели написа ревю за книгата на Беки Кенеди – “Добри по душа. Да станем родителите, които искаме да бъдем”, която имаме на български, благодарение на издателство “Изток-Запад”

Останах много впечатлена от възгледите на Беки за родителството и щом видях, че е гост в шоуто на Тим Ферис веднага си отделих интервюто за четене. (Реално е подкаст, но аз използвам транскрибирания текст, защото много по-бързо възприемам информация чрез четене). 

Ето и линк към цялото интервю. Изключително ценни прозрения намерих вътре. 

The Tim Ferriss Show: Dr. Becky Kennedy — Parenting Strategies for Raising Resilient Kids, Plus Word-for-Word Scripts for Repairing Relationships, Setting Boundaries, and More 

Какво работих тази седмица

С какво успях 

✅ Първата работна седмица на годината започна на бързи обороти. Още в първите дни, веднага след рождения ми ден,  имах планирани стратегически консултации с дамите, с които работя в момента. 

Направихме анализ на свършеното през 2024 г. и определихме приоритетите за 2025 г. 

Имаме още доста работа по детайлите и новите онлайн активности, но началото е поставено.

Фокусирахме се върху дигиталните активи и подобряването им, създаване на ново съдържание, комуникацията в социалните мрежи, SEO и имейл бюлетините. Всичко това в контекста на новите продукти и услуги. Нямам търпение да видя как ще тръгне работата ни по всичко ново 🙂 

С какво не се справих

📌 Имаше доста задачи, с които не успях тази седмица. Приемам го като знак, че поне на този етап не успявам да си подредя правилно приоритетите и малко прекалявам с плановете. 

📌 Бях на косъм да забравя да напиша бюлетина и се сетих чак в четвъртък, че съм доникъде. 

📌 Не успях да подготвя новото интервю за блога, което е по много интересна тема за запазването на марка. Продължава да чака редакция, публикуване тук и SEO оптимизация. 

Какво ново тествах

💡 Продължавам с опитите да използвам рационално времето си за работа. Тази седмица си направих мини списък със задачи за фокусиране. 

Това са няколко дребни неща, които ми помагат да се настроя на работна вълна. Те са за момента, когато знам, че трябва да работя, но ми липсва муза. Истината е, че това с вдъхновението е загубена кауза и ми се искаше да имам контрол над тези първи минути. 

В списъка ми влиза четене на имейли, преглед на вече отворени статии и разпределянето им по папки. 

Засега дава резултат – в рамките на 10-15 минути вече съм достатъчно концентрирана и минавам към задачите за деня. 

Какво ме впечатли тази седмица

Ето това видео на Пат Флин от UNSTUCK. Толкова много ми хареса, че го разпратих поне на десет души. Оставям го и тук: 

Stop selling info and do this instead

За какво става въпрос? 

Пат коментира как се е променило възприятието на хората към курсовете и обученията. 

Дава примери и цитира статистика, която показва, че продуктите, базирани само на информация и пасивно учене, постепенно губят своята атрактивност.

Причината е, че днес информацията е навсякъде и е лесно достъпна, хората консумират прекалено много съдържание и рядко остават мотивирани, за да минат до края през курсовете и сами да прилагат наученото. 

Това, което според Пат се цени повече е личното отношение – работата 1:1, решаването на конкретни казуси на клиента и възможността за включване в общност за развитие и взаимна подкрепа. 

Силно препоръчвам цялото видео


Абонирай се за  Lifelong learning – бюлетинът, който помага на експертите и предприемачите да се свързват в общност и вземи подарък: 🎁 3 идеи за развитие на личния бранд и бизнес. 

 

 

 

Александра Джандева

Аз съм Александра Джандева – журналист, комуникационен специалист и майка на три деца.

Помагам на предприемачите да покажат своята експертиза и да стигнат до точната публика в медиите и социалните мрежи.

Подкрепям жените, които са на кариерен кръстопът, обмислят преквалификация, търсят идеи за развитие на бизнес или вече имат такъв.