Какво се случва с Lifelong learning три години по-късно

Последна промяна 31.10.2024

lifelong learning

Lifelong learning стана на 3 години!

Заедно със списването на блога, бюлетинът е едно от нещата, с които се занимавам най-сериозно. Иначе нямаше да стигна до този трети рожден ден 🙂 За да ми е по-празнично реших да освежа дизайна и съдържанието, а в тази публикация разказвам какви промени направих и защо. 

Много ще се радвам статията да стигне до повече експерти, специалисти на свободна практика и малки предприемачи, които обичат имейл маркетинга и вече списват или си мечтаят да започнат свои бюлетини. 

Какво промених в съдържанието 

Обичам всичко да е подредено в рубрики и теми. Това ми помага  бюлетинът да изглежда консистентно и ми пести време при писането и избора на съдържание. 

Всички размествания, които направих бяха, за да подчертая основната мисия: 

Lifelong learning продължава да подкрепя експертите и малките предприемачи като им помага да работят в мрежа и да създават партньорства. 

Челото на бюлетина остава запазено за образователните статии от моя блог и за интервютата, които правя. От анкетата с читателите разбрах, че срещите с различни професионалисти и собственици на малък бизнес са все така желани, чакани и полезни. 

Веднага след това продължавам с рубриката за дигитален PR. 

В нея споделям професионалния си опит като журналист и комуникационен специалист. Помагам на читателите ми да подобрят онлайн присъствието си, да покажат своята експертиза и да стигнат до точната публика в медиите и социалните мрежи.

Следващият блок в бюлетина е нов. 

Направих нетуъркинг зона, защото искам да имам запазено място за всичко интересно, което се случва в общността на Lifelong learning.

В нея ще споделям за нови обучения, курсове, менторски програми и книги. 

Планирам да публикувам визитки на специалисти на свободна практика, професионалисти от различни сфери и малки предприемачи. 

Специално за читателите на бюлетина организирам и месечни онлайн срещи. В тях може да участва всеки, да разкаже за себе си и над какво ново работи, да сподели опит или да потърси съвет. 

Съвсем скоро към тези срещи ще добавя и мини обучения с гост-лектор и сесии с въпроси и отговори. 

Една от най-сериозните промени, които направих е да оставя само един блок с препоръки за външни ресурси. Досега бяха два – публикувах материали за кариерно развитие и отделно за малък бизнес. 

В новата рубрика продължавам да препоръчвам актуално съдържание, но линковете ще бъдат най-много 5. Това е запазено място за статии свързани с кариерно развитие, дигитален маркетинг, имейл маркетинг, копирайтинг, бизнес стратегии, развитие на блог , SEO и книги. 

Защо това ограничение е важно? 

  • Първо, защото следя общият брой линкове в бюлетина да не е прекалено голям. Това в някой момент може да се превърне в проблем при доставката.
  • Второ – периодично получавам коментари – “Бюлетинът е супер интересен, но не ми стига времето да прочета всичко, което препоръчваш”. 

Това за мен е много ценна обратна връзка и се старая да се вслушвам. 

Какво промених в дизайна на Lifelong learning 

Много исках да променя логото на бюлетина с нещо по-семпло. Направих няколко визии в Canva и помолих читателите ми да гласуват коя им харесва най-много. 

Честно казано, визуалното оформление ме затруднява най-много при всеки редизайн, който правя на бюлетина. И сега усещам, че не е това, което искам, но оставям да отлежи, да видя как ще се чувствам и как ще го приемат читателите. Не е добра идея непрекъснато да правя промени, така че поне една година ще стоя с това лого и с тези корици на рубриките. Признавам си, че съдържанието ме вълнува повече и там отива основният ми фокус.

Lifelong learning вече е на 2 години.

3 урока, които научих през изминалата година 

Първият урок е, че бюлетинът продължава да се развива и нищо в него не е статично. 

Винаги ще има процеси за подобряване и надграждане – периодично преглеждам и пренаписвам имейла си за добре дошли, събирам идеи как да подобря формите за записване, търся партньорства, тествам различни лийд магнити, непрекъснато мисля как да подобря съдържанието и стойността, която давам на читателите ми. 

Имам дълъг списък с неща за подобряване и това не е недостатък, а точно обратното. Показва движение и стремеж за една по-добра и пълноценна версия на бюлетина. 

Вторият урок е, че всичко се случва бавно и това е нормално. 

Качественото съдържание изисква време за проучване, подготовка, писане и оформление. Всеки ден търся полезна информация, която да споделя с моите читатели, отсявам я, защото не всичко става за публикуване и т.н. 

За да го има бюлетина точно в този вид, поддържам комуникация с много хора, следя какво създават и над какво работят. Времеемко е и затова си имам изградени процеси, за да може всичко да тече гладко (доколкото е възможно). 

Третият урок е, че когато се чувствам изморена и прегоряла е по-добре да спра и да си дам почивка.

Нищо не трябва да бъде на всяка цена. Може много да обичам бюлетина си, но през седмицата имам и куп други ангажименти. 

На първо място е работата ми с клиенти. После е личният ми бранд, съдържанието, което създавам за блога, приятната, но и отговорна задача да се грижа за кариерната група

Не е на последно място, но не мога да не взема предвид и времето, което отделям за дома и трите ми деца. Много често семейните отговорности взимат превес и работата ми сериозно изостава. Всичко това доведе до 3-4 седмици през годината, когато не изпращах бюлетин. Не е фатално, важното е да не ми става навик.   

Какво научих за 2 г. писане на бюлетин за кариерно развитие и малък бизнес

Не се давете в морето от информация

Какво да си вземете от моя опит 

Поддържането на имейл бюлетин изисква много силно “защо”, за да не се откажете още в началото. Ето три скромни препоръки от мен и наученото до момента. 

Ако сега стартирате, първо си отговорете на въпроса  за кого ще пишете, имате ли достатъчно идеи за съдържание, каква е каузата ви и защо някой трябва да ви се довери.

Хубаво е да си изградите и работни процеси – кога какво се случва, за да го има вашия бюлетин навреме в пощите на хората.

Аз отделям всеки ден минимум 1 час, а в края на седмицата сглобявам всичко и качвам в mailer lite. Много грубо пресметнато времето, което инвестирам в бюлетина е между 5 и 10 часа всяка седмица. Добре е да помислите още в началото и за монетизацията (на мен също ми предстои да работя над това).

Аз не страдам от липса на теми и идеи, но знам, че за много хора това е сериозен проблем и спънка да започнат собствен нюзлетър.

Не очаквайте бързи резултати, бързи продажби, десетки препоръки, препращания и шум в социалните мрежи за вашия нюзлетър. 

Обратната връзка за работата ви ще дойде бавно и с натрупване, а за да я получите трябва активно да я търсите. Ако развивате органично бюлетина си, препоръчвам редовно да разказвате за него във всички комуникационни канали, медийни изяви и т.н. Следвам тази стратегия от ден 1 на Lifelong learning и реално го развивам като самостоятелен бранд. 

Трябва да сте реалисти какво може да направи имейл маркетингът за вас.

Един редовен бюлетин със сигурност ще ви помогне да “извадите” от социалните мрежи хората, които са най-склонни да чуят от вас. 

След това, ако полагате последователни усилия, вероятно ще ги превърнете в ангажирани читатели. Част от тях е възможно да станат и ваши клиенти. Други – посланици на вашия бранд и някой ден ще ви препоръчат като добри експерти, на които имат доверие. 

Затова е много важно да не спирате и да не се отказвате, особено ако не виждате бързи резултати. 

Нужно е време и постоянство. 

Как да създадем платен имейл бюлетин? Автор на илюстрацията - Борил Богоев
Как да създадем платен имейл бюлетин? Автор на илюстрацията: Борил Богоев

Какви ресурси на български език използвам

Първата ми препоръка е за това безплатно обучение на Борил Богоев – маркетинг стратег и практик с над 20 годишен опит в дигиталния бранш: 

» Как да създадем платен имейл бюлетин?

Ето и малка част от нещата, които ще научите: 

  • какви са възможностите за изграждане на бизнес с имейл бюлетин; 
  • приложими практики и конкретни идеи, които всеки създател може да тества веднага; 
  • изобилие от примери и споделен личен опит от Борил – плюсове и минуси на различните платформи за имейл маркетинг, как да структурирате съдържанието на бюлетина си, как да създадете база данни с абонати, как да монетизирате и популяризирате. 

Неслучайно отзивите за обучението в кариерната група са, че е на световно ниво.

За тези от вас, които са начинаещи в имейл маркетинга мога да ви препоръчвам да разгледате обучението на Борил, с което аз самата започнах и придобих смелост да развия по-сериозно Lifelong learning: 

» Най-зловещото имейл маркетинг предизвикателство

Уроците са супер фокусирани и кратки, четат се за минути. Теорията е сведена до минимум и няма нищо излишно. Има много примери, ресурси и шаблони. 

Каква е уловката? 

За да имате резултати трябва наистина да отделяте време и да правите нещата, които Борил препоръчва. На мен ми беше лесно, защото тъкмо започвах с бюлетина и имаше къде да прилагам всичко. 

Сега като се замисля – учене + практика по реален проект е златната комбинация, когато искате да научите нещо. 

Пожелавам ви успех и много вдъхновение!  


Искате ли да ме питате нещо конкретно за Lifelong learning? Пишете ми в социалните мрежи – ще ви отговоря с удоволствие.


Абонирайте се за Lifelong learning – бюлетинът, който помага на експертите и предприемачите да се свързват в общност и вземете подарък: 🎁 3 идеи за развитие на личния бранд и бизнес. 

 

Александра Джандева

Аз съм Александра Джандева – журналист, комуникационен специалист и майка на три деца.

Помагам на предприемачите да покажат своята експертиза и да стигнат до точната публика в медиите и социалните мрежи.

Подкрепям жените, които са на кариерен кръстопът, обмислят преквалификация, търсят идеи за развитие на бизнес или вече имат такъв.